grill węglowy
Grille Grille węglowe

Charakterystyka grilla węglowego – czym się wyróżnia i dlaczego warto wybrać właśnie ten grill ogrodowy

Ciepłe pory roku to doskonały czas na to, aby organizować rodzinne i przyjacielskie spotkania na świeżym powietrzu. Posiadanie grilla ogrodowego może takie imprezy i przyjęcia znacznie urozmaicić pysznymi daniami z grilla. Jednym z rodzajów, które można zakupić do swojego ogrodu bądź na działkę jest grill węglowy – co charakteryzuje ten rodzaj grilla i dlaczego warto go posiadać?

Pionier wśród grillów ogrodowych

Grill węglowy to najstarszy model grilla, jest to zatem tradycyjna budowa i sposób przyrządzania potraw. Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj grilla opalany jest węglem. Ma to ogromny wpływ na jakość, smak i niepowtarzalny aromat dań z grilla przygotowanych właśnie w ten sposób. W porównaniu z grillem elektrycznym ten węglowy pozwala na przyrządzenie bardziej wyszukanych potraw, a przede wszystkim na skosztowanie dań przyrządzonych w sposób tradycyjny. Grill węglowy z pokrywą to również najlepszy wybór dla wszystkich miłośników grillowania – z takim sprzętem proces przyrządzania jedzenia jest niezwykle prosty i satysfakcjonujący. Dodatkowo potrawy mogą nieco różnić się smakiem, w zależności od rodzaju użytego węgla.

Grillujesz, gdzie chcesz – kolejna zaleta grilla węglowego

W przeciwieństwie do grillów innego rodzaju grill węglowy duży, jak i ten mniejszy nie wymaga żadnej innej energii niż tej ze spalania węgla drzewnego. Dzięki temu pozostawia dużą swobodę w wyborze miejsca – może stać niemalże w każdym miejscu w ogrodzie, łatwo go również przestawić w wypadku wiatru, w taki sposób, aby dym nie przeszkadzał w czerpaniu przyjemności z odpoczynku na świeżym powietrzu.

Grill węglowy duży – więcej przestrzeni na przygotowanie posiłku

Grille opalane węglem mogą występować w bardzo różnych rozmiarach, od małych, kompaktowych grillów, które można zabrać wszędzie, po dużych rozmiarów grill węglowy z pokrywą. Te największe modele grillów z pewnością będą doskonałym wyborem na wszelkie większe przyjęcia czy imprezy na świeżym powietrzu. To również często wybierany rodzaj grilla w przypadku mniejszych i większych punktów gastronomicznych. Na taki ruszt można położyć wiele rodzajów przekąsek i z pewnością zmieści się wiele sztuk. Dodatkowo pokrywa nie tylko przyspiesza proces przygotowania posiłków, ale również ogranicza wydobywanie się dymu. Co więcej. grille z pokrywą najczęściej wyposażone są również w termometr, który pozwala stale kontrolować temperaturę.

Solidne wykonanie – grill węglowy żeliwny

Poszukując grilla ogrodowego opalanego węglem, warto zwrócić uwagę na wykonanie oraz jakość materiału. Solidnie wykonany grill węglowy powinien być wykonany z żeliwa, stali nierdzewnej bądź aluminium zabezpieczonego dodatkowo emalią. Jest to konieczne ze względu na bardzo wysoką temperaturę i obecność ognia. Dodatkowo grill, szczególnie ten o dużym rozmiarze z pokrywą, większość czasu znajduje się na zewnątrz – musi być zatem odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, czy promienie słoneczne. Odpowiedni materiał wykonania zapewni mu optymalną ochronę i sprawi, że będzie działał bez zarzutu przez wiele lat.

Odpowiednia konserwacja i czyszczenie grilla węglowego

Wśród wielu zalet tego rodzaju grilla musiały się znaleźć również niewielkie wady. Jedną z nich jest konieczność każdorazowego czyszczenia grilla po jego użytkowaniu. Obecność rozżarzonego węgla oraz tłuszcz, który wytapia się z grillowanego mięsa, tworzą warstwę sadzy na ruszcie, pokrywie oraz innych elementach grilla. Aby cieszyć się dobrym aromatem i smakiem potraw przy następnym grillowaniu, trzeba dokładnie oczyścić grill.

Więcej informacji o grillach ogrodowych znajdziesz na https://gotowanienapowietrzu.pl/grille/