ognisko w ogrodzie
Paleniska

Ognisko w ogrodzie – jak przygotować?

Ognisko w ogrodzie to świetny sposób na spędzenie czasu z bliskimi. Niepowtarzalna, rodzinna atmosfera oraz wspólne pieczenie jedzenia zbliża i sprawia, że szczególnie lubimy ten rodzaj rozrywki. Rozpalone ognisko to także idealne źródło ciepła. Dobrze jest rozgrzać się w jesienno-zimowe wieczory nad ogniskiem.

Jak rozpalić ognisko? Najlepiej za pomocą paleniska ogrodowego!

Ognisko w ogrodzie – jak zrobić?

Podstawą rozpalenia ogniska jest wybór odpowiedniego miejsca. Jeśli nie dysponujesz działką lub ogrodem, koniecznie upewnij się, czy na danym terenie rozpalenie ogniska jest legalne. Unikniesz dzięki temu zapłacenia mandatu!

Istnieją dwa sposoby na bezpieczne rozpalenie ogniska.

 1. Bez profesjonalnego sprzętu:
 • wyznacz krąg,
 • wykonaj wykop (ok. 20 cm),
 • wsyp warstwę piasku,
 • wyrównaj przygotowane na palenisko miejsce,
 • na wyznaczony krąg nałóż kamienie lub cegły.

2. Z użyciem profesjonalnego sprzętu: w tym celu użyj paleniska ogrodowego. Wystarczy, że wybrane palenisko ułożysz na wyznaczonym podłożu.

Zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych wielbicieli ognisk, proponujemy wybór paleniska ogrodowego. Taka forma rozpalania ogniska jest dużo wygodniejsza i bezpieczniejsza. Po wygaśnięciu ognia wystarczy schować palenisko, które posłuży nam na następny raz.

Palenisko ogrodowe – jak wygląda?

Palenisko ogrodowe posiada kształt misy, której poszczególne modele różnią się kształtem, designem i wielkością. Misa postawiona jest na nóżkach, które różnią się długością i projektem.

Wyróżniamy paleniska ogrodowe:

 • okrągłe,
 • kwadratowe.

A także paleniska ogrodowe o różnej średnicy:

 • 60,
 • 70,
 • 80,
 • 100 cm.

Do palenisk ogrodowych często dołączona jest pokrywa, która zapobiega przenoszeniu się dymu do potraw oraz zabrudzenia się pieczonego jedzenia. Zapytaliśmy specjalistów ze sklepu gotowanienapowietrzu.pl, jakie są najlepsze paleniska ogrodowe. Dowiedzieliśmy się, że najlepszy wybór stanowią paleniska z pokrywą i wykonane ze stali. Wykonane z odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne i temperaturę tworzywa paleniska ogrodowe są solidne i stanowią dobrą inwestycję na lata.

Dodatkowo zamontowane po obu stronach misy paleniska rączki pozwalają na wygodne przenoszenie. Ich praktyczny, wklęsły kształt uniemożliwia rozprzestrzenianie się drewna podczas nawet najsilniejszego wiatru.

Palenisko ogrodowe – funkcje

Do podstawowych 3 funkcji paleniska ogrodowego należą:

 1. ochrona jedzenia,
 2. zapobieganie rozprzestrzenianiu się drewna,
 3. bezpieczne rozpalanie ogniska.

Palenisko ogrodowe ma jeszcze inne funkcje. Odkryj je i dokup do zestawu grill ogrodowy lub kociołek węgierski. Dzięki nim będziesz mógł nie tylko rozpalić ognisko, ale także cieszyć się grillowanym jedzeniem. Palenisko ogrodowe sprawdzi się również do przygotowania wędzarni ogrodowej.

Wykonane estetycznie paleniska ogrodowe świetnie się prezentują, a solidne tworzywo decyduje o ich długoletnim użytkowaniu. Palenisko ogrodowe jest wygodne i praktyczne, a dzięki dołączonym uchwytom postawisz je w każdym miejscu.