palenisko ogrodowe
Paleniska

Paleniska ogrodowe – niezbędny element w ogrodzie

Paleniska ogrodowe coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogrodach. Jest to proste i szybkie rozwiązanie, które daje wiele możliwości. Przeczytaj, dlaczego paleniska ogrodowe są tak często wybierane i co je charakteryzuje. Dowiedz się jak wybrać najlepszy model do ogrodu, by spełniał swoje funkcje i cieszył oko.

Rodzaje palenisk ogrodowych – co wybrać?

Mimo iż paleniska ogrodowe stały się bardzo popularne dopiero w ostatnich latach, w ogrodach goszczą już od dawna. Paleniska ogrodowe z kamienia czy cegły zdobiły ogrody już od lat. Dzisiaj jednak, ponieważ czasy się zmieniły, to jeśli chodzi o paleniska ogrodowe, producent stara się sprostać obecnym wymaganiom użytkowników i dostarczyć rozwiązania, które będą odpowiadały aktualnym trendom. Producenci szukają różnych rozwiązań, jednak posiadają one wspólny mianownik. Paleniska ogrodowe z kamienia zostały obecnie wyparte przez proste, szybkie i łatwe nowoczesne paleniska ogrodowe, charakteryzujące się przede wszystkim mobilnością. Decydując się na takie rozwiązanie, można w każdym momencie zmienić miejsce ustawienia paleniska w swoim ogrodzie, daje to komfort w aranżacji przestrzeni i duże możliwości. Drugą ważną kwestią jest fakt, że szuka się gotowych rozwiązań. Nie każdy ma czas i chęci, by zajmować się budowaniem paleniska ogrodowego – dużo łatwiej wybrać palenisko ogrodowe żeliwne czy ze stali, które nie wymaga już nakładów pracy. Młodzi ludzie szukają również produktów, które będą pasowały do aranżacji ogrodu, będą estetyczne, funkcjonalne i wytrzymałe. Jakość ma tu ogromne znaczenie, czasy jednorocznych palenisk są już przeszłością, poświęcając czas na wybór odpowiedniego paleniska ogrodowego chcą, by służyło im wiele lat. Rozwiązaniem są stalowe przenośne paleniska ogrodowe, modele takie można znaleźć na naszej stronie.

Aranżacja ogrodu a paleniska ogrodowe

Jak już wspomniano, współczesne paleniska ogrodowe dają dużą swobodę przy aranżacji ogrodu. Jeśli zmieni się aranżację bądź wpadnie na nowy pomysł, bez problemu można zaadaptować tam swoje palenisko. Jedną kwestię warto jednak przemyśleć przed zakupem paleniska – jego wielkość. Do najpopularniejszych należą wymiary 70 – 80 cm, zdaje się to optymalny wybór. Na wybór wielkości palenisk ogrodowych powinno mieć wpływ to, ile miejsca w ogrodzie można na nie przeznaczyć, oraz średnia liczba osób, jaka będzie z niego korzystała. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki, trzeba zdecydować czy potrzeba małego, średniego czy naprawdę dużego paleniska ogrodowego.

Pokrywa do paleniska i trójnóg – czy są potrzebne

Kupując palenisko ogrodowe, ma się już w zasadzie wszystko, co jest niezbędne do zorganizowania miłego wieczoru ze znajomymi w ogrodzie. Istnieją jednak elementy wyposażenia paleniska, które mogą dodatkowo uprzyjemnić korzystanie z niego. Jest to trójnóg, który świetnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy chciałoby się przygotować na ognisku bardziej skomplikowane danie niż kiełbaski. Dzięki niemu nawet przygotowanie obiadu w ogrodzie staje się dużo prostsze. Kociołek węgierski na trójnogu pozwoli wyczarować przepyszne dania pachnące dymem, a gotowanie w takich okolicznościach stanie się przyjemnością. Do paleniska może się także przydać pokrywa, która pozwala zachować czystość wokół paleniska ogrodowego, chroni przed roznoszeniem pozostałości po ognisku, a także pozwala na szybkie ugaszenie ogniska.

Wyposażając swój ogród w palenisko ogrodowe, zyskuje się nie tylko stylową dekorację, ale przede wszystkim możliwość wspólnego spędzania czasu w gronie najbliższych w klimatycznej atmosferze i blasku płonącego ogniska.

Więcej informacji o paleniskach ogrodowych znajdziesz tutaj https://gotowanienapowietrzu.pl/paleniska/