palenisko
Paleniska

Palenisko ogrodowe – jakie cechy powinno mieć dobre palenisko na ognisko

Ostatnimi czasy palenisko ogrodowe stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż jest ono proste, wygodne i ładnie wygląda. Palenisko zastąpiło już tradycyjne ognisko, które było dość kłopotliwe. Nie wszędzie bowiem można obecnie rozpalać ogniska, a w ogrodzie po takim ognisku zostaje nieestetyczny, wypalony ślad. Wiedząc, że palenisko w ogrodzie jest dobrym rozwiązaniem, warto jeszcze zobaczyć jakie cechy charakteryzują dobre palenisko ogrodowe.

Palenisko w ogrodzie – wielkość

Dobre palenisko ogrodowe powinno posiadać odpowiednią wielkość. Musi być ona dostosowana do ilości miejsca w ogrodzie, a także do tego, ile osób będzie z niego korzystało. Mając mały ogródek, nie warto decydować się na bardzo duże palenisko na ognisko, gdyż trzeba wziąć pod uwagę, by wokół paleniska pozostawić przestrzeń do siedzenia i swobodnego przemieszczania się. W takiej sytuacji nie sprawdzi się raczej palenisko ogrodowe murowane. Lepsze będzie palenisko ze stali lub palenisko ogrodowe żeliwne. Decydując o wielkości paleniska w ogrodzie, należy też wziąć pod uwagę, jak wiele osób będzie z niego korzystało. Organizując często duże imprezy i zapraszając wielu przyjaciół, warto rozważyć większe palenisko ogrodowe. Będzie dużo wygodniejsze w korzystaniu dla licznej grupy. Dla przeciętnej rodziny spokojnie wystarczy mniejsze palenisko ogrodowe żeliwne.

Kształt paleniska ogrodowego

Do najczęściej spotykanych palenisk w ogrodzie należą te, o okrągłych kształtach. Spotkać jednak można paleniska o innych, mniej typowych wzorach np. kwadratowe. Dobór kształtu powinien odpowiadać wystrojowi ogrodu czy tarasu. Oryginalne i nietypowe paleniska sprawdzą się do nowoczesnych przestrzeni. Takie designerskie palenisko ogrodowe doda im charakteru.

Palenisko w ogrodzie – wykonanie

Ważną kwestią przy wyborze paleniska ogrodowego jest jego wykonanie. Za najlepsze uważane są paleniska ogrodowe żeliwne i ze stali. Odpowiednie wykonanie pozwala bowiem cieszyć się z paleniska przez lata. Palenisko ogrodowe powinno być przede wszystkim odporne na wysokie temperatury, a jego konstrukcja powinna być stabilna, by uniknąć przewrócenia. Do takich należą paleniska ogrodowe od CookKing. Jest to polska produkcja odznaczająca się wyjątkową jakością. Palenisko na ognisko z surowej stali bardzo dobrze się prezentuje dzięki eleganckiemu wykończeniu. Na użytkowanie ma także wpływ dobrze zaprojektowana misa paleniska. Odpowiednio wyprofilowany kształt misy chroni przed wywiewaniem z niej drewna, a co za tym idzie, jest bezpieczne i pozwala na korzystanie nie tylko przy bezwietrznej pogodzie.

Palenisko ogrodowe – nie tylko do ogrodu

Palenisko ogrodowe, wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie musi być rozwiązaniem stosowanym wyłącznie w ogrodzie. Palenisko na ognisko sprawdzi się również na tarasie czy na werandzie. Posiadając przenośne palenisko ogrodowe, jest to jeszcze prostsze. Przenośne palenisko ogrodowe żeliwne czy ze stali pozwala umieścić je w miejscu, gdzie akurat potrzebujemy. Palenisko ogrodowe murowane pod tym względem nie jest tak atrakcyjne. W zależności od wielkości paleniska, ich waga może się różnić, jednak typowe palenisko ogrodowe ze stali nie przekracza 30 kg. Bez problemu możemy je więc przenosić.

Palenisko w ogrodzie czy też na tarasie to wyjątkowa okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi w magicznej atmosferze, jaką tworzy płonące ognisko. To także szansa na przygotowanie przysmaków na ognisku.

Paleniska ogrodowe o różnych kształtach znajdziesz na stronie https://gotowanienapowietrzu.pl/paleniska/