palenisko ogrodowe
Paleniska

Palenisko ogrodowe – czy może stanowić element dekoracyjny?

Czasy ognisk w przydomowych ogrodach powoli odchodzą do lamusa. Obecnie rzadko kto chciałby rozpalać ognisko w swoim wypielęgnowanym i zadbanym ogrodzie. Przykłada się coraz więcej uwagi do odpowiedniej aranżacji zieleni i najzwyczajniej nie chce się, by ślad po takim ognisku psuł cały wizualny efekt. W ludziach jednak od zawsze istniał pierwotny pociąg do ognia, magiczna moc płomieni przyciąga. Nie trzeba jednak z niej rezygnować nawet w trosce o trawę w swoim ogrodzie. Współczesne paleniska ogrodowe pozwalają bowiem cieszyć się naturalnym blaskiem ogniska, chroniąc przy tym otoczenie wokół przed zniszczeniem. Co więcej, odpowiednio dobrane palenisko ogrodowe stanowi jego element dekoracyjny.

Jak wybrać palenisko ogrodowe by stanowiło ozdobę

Palenisko ogrodowe może pełnić różne funkcje. Przede wszystkim jest możliwością na zorganizowanie ogniska we własnym ogrodzie, bez niszczenia zieleni ogrodowej. Pozwala tym samym na przyrządzanie pysznych przysmaków na ognisku, jest miejscem, przy którym można się ogrzać. Może również stanowić element dekoracyjny. Palenisko ogrodowe żeliwne, palenisko ogrodowe murowane czy palenisko ogrodowe z kamienia – możliwości jest naprawdę dużo. W zależności od wystroju można dobrać odpowiednie palenisko. Ważne, by wpisywało się w ogólny design i dopełniało go. Inaczej zaaranżujemy nowoczesny, awangardowy ogród a trochę inaczej należy wybierać palenisko ogrodowe do tradycyjnych wystrojów.

Jakie palenisko ogrodowe wybrać

Poza tym, że palenisko ogrodowe murowane, żeliwne czy każde inne należy dobierać do wystroju, pozostaje też kwestia jego wielkości. Palenisko ogrodowe żeliwne podobnie jak palenisko ogrodowe ze stali nierdzewnej jest zwykle mniejsze niż palenisko ogrodowe z kamienia. Choć oczywiście można wykonać murowane palenisko w mniejszym rozmiarze, jak i znaleźć duże palenisko ogrodowe żeliwne. O wyborze wielkości decyduje kilka czynników, głównie jest to miejsce, które możemy przeznaczyć na palenisko ogrodowe przy domu, a także ilość osób, która będzie z niego korzystać. Biorąc te czynniki pod uwagę, trzeba zdecydować jakiej wielkości palenisko będzie spełniało nasze potrzeby. Najczęściej wybierane rozmiary palenisk do ogrodu to takie w rozmiarze 70 – 80 cm. Przykładem takiego paleniska może być palenisko ogrodowe Bali.

Palenisko ogrodowe Bali

Częsty wybór paleniska ogrodowego Bali spowodowany jest tym, że jest to dość uniwersalne rozwiązanie. Sprawdzi się w większości ogrodów. Nie jest za duże, ale pozwala już na rozpalenie dość dużego ogniska, średnica misy to 80 cm. Jest to palenisko ze stali nierdzewnej o eleganckim wyglądzie. Wpasuje się wyglądem w większość polskich ogrodów i będzie ich dekoracją. Ważną funkcją, którą posiada palenisko ogrodowe Bali, jest możliwość jego przenoszenia. Przenośne palenisko ogrodowe pozwala na zmianę jego ustawienia w każdym momencie. Można ustawić je w dowolnym miejscu w ogrodzie np. jeśli zdecydujemy się na zmianę aranżacji. Daje to dodatkowe możliwości. Jest to także dobry wybór dla osób, które nie są pewne, gdzie powinny ustawić swoje palenisko ogrodowe.

Żeliwne palenisko ogrodowe lub palenisko ogrodowe ze stali nierdzewnej to najprostsze rozwiązanie na uzyskanie ogniska we własnym przydomowym ogródku. Niezależnie od pory roku można przyrządzić w nim ogniskowe przysmaki i grzać się w blasku ognia w letnie wieczory.

Paleniska ogrodowe np. palenisko Bali znaleźć można na stronie https://gotowanienapowietrzu.pl/paleniska/