paleniska i ich funkcje
Paleniska

Pomysły na ognisko w ogrodzie

Któż z nas nie lubi spędzać klimatycznych wieczorów przy ognisku? Już samo patrzenie w unoszące się płomienie działa na nas relaksacyjnie. Przy ognisku można się ogrzać, przyrządzić jedzenie, a przede wszystkim zorganizować udane spotkanie towarzyskie. Ważne jest jednak umiejętne rozpalanie ognia i wyznaczenie do tego bezpiecznego miejsca. Sprawdźmy, jak należy się odpowiednio przygotować zanim rozpalimy ogień.

Legalne rozpalanie ogniska w ogródku lub na działce

Jeśli rozpalamy ognisko w ogródku lub na działce powinniśmy wiedzieć, że należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  • Nie powinniśmy rozpalać ogniska bardzo blisko granicy z naszymi sąsiadami (około 4 metry).
  • Nie powinniśmy rozpalać ogniska blisko budynków, w tym także naszego domu.
  • Nie powinniśmy rozpalać ognia blisko rosnących drzew, roślin czy płodów rolnych.
  • Zawsze należy nadzorować ognisko, nie można go zostawić, ponieważ grozi to rozprzestrzenianiu się płomieni, a w konsekwencji pożarem.
  • Jako paliwa do rozpalenia ogniska najlepiej stosować wysuszone drewno kominkowe oraz podpałkę.
  • Zawsze, awaryjnie, należy mieć przy sobie piasek i wodę, gdyby płomienie zaczęły się rozprzestrzeniać.
  • Pamiętajmy, że nie wolno spalać śmieci. Nasze ognisko nie powinno wytwarzać mocnego dymu i drażniącego zapachu.

Przygotowanie miejsca na ognisko

Jeśli znajdziemy już odpowiednie miejsce w naszym ogrodzie, to przed rozpaleniem ogniska należy przygotować palenisko. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb, wyznaczamy krąg o określonej wielkości. Następnie należy wykonać wykop na około 20 cm. W tak przygotowane miejsce wkładamy warstwę piasku i wyrównujemy ją. Na wyznaczony wcześniej zarys koła nakładamy kamienie lub cegły, zapobiega to rozprzestrzenianiu się ognia. Przestrzeń między cegłami można wypełnić zaprawą cementową.

Nowoczesne i bezpieczne palenisko ogrodowe

Ognisko możemy rozpalić także w specjalnym palenisku ogrodowym. Palenisko to misa, która może mieć różne kształty i rozmiary. Wykonana jest z materiałów odpornych na działanie wysokiej temperatury oraz różnych warunków atmosferycznych. Palenisko możemy umieścić na dosłownie każdym podłożu i z powodzeniem może zastąpić wówczas tradycyjne ognisko. Wokół ogrodowej misy wystarczy tylko ustawić siedziska i klimatyczny wieczór przy ogniu mamy zagwarantowany. Bogatą ofertę różnych palenisk ogrodowych znajdziemy na stronie CookKing.pl. Warto dodać, że palenisko jest bardzo wygodnym i, co ważne, bezpiecznym rozwiązaniem. Rozprzestrzenianie się płomienie nie jest w jego przypadku możliwe. Palenisko ogniskowe może pełnić także inne role – świetnie sprawdzi się jako grill, gdy dokupimy do niego ruszt oraz może być źródłem ciepła dla grilla wiszącego na trójnogu. Jest to niewątpliwie sprzęt, który warto mieć w swoim ogrodzie.

Dania z ogniska

Nad ogniskiem zawsze warto upiec tradycyjne kiełbaski i ziemniaki. Na kijkach możemy opiekać m.in. boczek, kawałki mięsa, warzywa, czy kolbę kukurydzy. Produkty zawsze należy trzymać około 20 cm nad ogniem, aby nie przypaliły się. W ognisko możemy włożyć także kociołek ogrodowy, ciekawy ich wybór znajdziemy na stronie cookking.pl. W takim naczyniu przygotujemy rewelacyjne i sycące dania jednogarnkowe.