wędzarnia
Wędzarnie

Wędzarnie – jak wybrać dobrą wędzarnię do ogrodu

Wędzarnie ogrodowe to świetna alternatywa dla kupnych produktów wędliniarskich i nie tylko. Można w nich przygotować zarówno mięsa, jak i sery oraz ryby. Dla każdego, kto pamięta, jak smakują swojskie wędliny domowe wędzarnie, mogą się okazać idealnym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są różne rodzaje wędzarni, czasem trudno się w tym połapać. Jaka wędzarnia będzie najlepszym rozwiązaniem i co należy wziąć pod uwagę, zanim zdecyduje się na zakup.

Wędzarnie ogrodowe – co to takiego?

Wędzarnie ogrodowe, jak nie trudno się domyślić są to urządzenia służące do wędzenia, czyli do konserwacji żywności, do której wykorzystywany jest dym. Domowe wędzarnie różnią się od tych przemysłowych nie tylko wielkością, ale też konstrukcją, są mniej wyspecjalizowane i zwykle uniwersalne. Mają odpowiadać na potrzeby użytkowników, którzy chcą korzystać z nich nie na skalę przemysłową, ale na własny, domowy użytek. Istnieje co najmniej kilka rodzajów wędzarni i warto je poznać, przed podjęciem decyzji, jaka wędzarnię wybrać.

Rodzaje wędzarni

Podstawowym rozróżnieniem wędzarni jest ich podział na wędzarnie trwałe i wędzarnie ogrodowe przenośne. To podstawowe kryterium będzie miało decydujący wpływ na charakter i sposób korzystania z wędzarni. Trwała konstrukcja musi być dobrze przemyślana, gdyż będzie stanowiła ozdobę naszego ogrodu (bądź przeciwnie, jeśli zostanie źle wykonana) przez wiele lat. Wędzarnie ogrodowe trwałe mogą być murowane lub drewniane. Drugim rodzajem są wędzarnie przenośne.

Wędzarnie – konstrukcje trwałe, czym się charakteryzują

Wędzarnie trwałe, niezależnie czy są murowane (z cegły, betonu lub innego kamienia) czy drewniane można uzyskać na dwa sposoby. Zdecydować się na zakup gotowych konstrukcji do zamontowania w ogrodzie, są to konstrukcje segmentowe, które montuje się w całość na miejscu. Można też zdecydować się na samodzielne wykonanie wędzarni w ogrodzie. Nie mając jednak pojęcia, jak zbudować wędzarnie może się to okazać bardzo trudne. Rozwiązanie takie jest odradzane osobom nieznającym się na tym, szczególnie początkującym.

Wędzarnie trwałe – o czym należy pamiętać:

  • Trwałe konstrukcje najczęściej wymagają solidnych fundamentów, szczególnie te murowane.
  • Decyzję o tym, gdzie ma się znaleźć wędzarnia, należy dobrze przemyśleć, będzie to stały element w naszym ogrodzie. Podobnie też, należy dość dobrze przemyśleć projekt i wygląd takiej wędzarni.
  • Koszt wędzarni stałej jest zdecydowanie większy niż konstrukcji przenośnej.

Wędzarnie ogrodowe przenośne

Wędzarnie przenośne także mogą być wykonane z różnych materiałów, zaliczamy do nich również wędzarnie elektryczne. Najpopularniejsze modele to stalowe bądź żeliwne wędzarnie przenośne.
Czym się charakteryzują wędzarnie przenośne do ogrodu:

  • podstawową zaletą tego typu wędzarni jest ich mobilność, w łatwy sposób można zmienić im miejsce, ich waga zależy oczywiście od modelu, jednak waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów, co nie jest zbyt dużym ciężarem
  • jest to rozwiązanie dużo tańsze niż trwała wędzarnia
  • prosta i łatwa w użytkowaniu konstrukcja
  • trwałość, mimo iż nie jest to konstrukcja stała, jest tak samo wytrzymała, dobra wędzarnia przenośna może służyć nawet przez kilkanaście lat

Osoby marzące o swojskich, pachnących dymem wędzonkach, ale nie pewne, czy wędzenie jest dla nich, powinny zdecydować się na najprostsze rozwiązanie. Brak wiedzy, jak zbudować wędzarnie nie wyklucza cieszenia się z aromatycznych, pachnących dymem wyrobów. Choć początkowo może nie być łatwo, nie ma co się martwić, wędzenie to sztuka. Warto jednak pomyśleć, jaką satysfakcję dadzą swojskie wędliny, którymi wszyscy będą się zajadać podczas rodzinnego spotkania.

Wędzarnie ogrodowe znaleźć można na stronie https://gotowanienapowietrzu.pl/wedzarnie/